האתר בתהליך שדרוג

מי אני יותר? הסקרן או המפוחד?

צמד הסקרן והמפוחד חיים להם יחד זה לצד זה, שזורים בחיינו בכל כך הרבה מצבים – מה הם יכולים לגלות לנו על עצמנו.

התחושה שזה מסקרן אש אבל גם שזה מפחיד אש. מכירים?

אם נחשוב על ילד קטן שפוגש אש בפעם הראשונה. סבירות גבוהה היא שהוא יסתקרן ממנה. ולמה שלא? היא הרי רקדנית מלידה, מלאה בגוונים, מלחשת בפיצפוציה ומשלחת גלי אויר ורוח. ויש לה גם איכויות נוספות של הארת האפלה ובישול של מה שאחרת אינו בר אכילה. אבל כשיתקרב וינסה לגעת בה, הוא ילמד מהר מאד לפחד ממנה או נכון יותר לומר- ילמד לפחד מהכאב שכוויה מאש מביאה איתה ולכן לפחד מאש.

שלובי זרועות צועדים להם הסקרן והמפוחד. מתבלים לנו את החיים במסע עם ‘אש’. אומרים לנו לא להתעסק באש. וגם שמי שנכווה ברותחין נזהר בצוננים. המון אזהרות מפני פגיעה. האמת היא שגם טוב שכך, שאם לא כן אז הגוף לא ישרוד את חייו.

מהם החיים האלו שלנו אם החלטנו רק שלא ‘לשרוף’ אותם?

מה הסיפוק והשלווה שחיים ללא אש יכול להפיק?

 

המפוחד קיים כי מפחיד הוא מקום שמוכר לכל בני האנוש. ולשם הדיוק, לא רק להם.

מפחיד הוא האלמנט שמפעיל קוד שטבוע בגנום ושגורם לנו או להילחם או לברוח או לקפוא על שמרינו כשמשהו מפחיד נכנס למרחב החיים שלנו. זאת אומרת שמפחיד מייצר תגובה של הישרדות, שקיימת לא רק בכולנו אלא גם בבעלי-חיים אחרים.

מפחיד זה מקום שאליו אנחנו מעדיפים שלא ללכת באופן התנדבותי, אבל זה המקום שאליו אנחנו מגיעים פעמים רבות כל כך גם בלי שנחשוב שבחרנו ללכת אליו. זה המקום שמרגיש שהובילו אותנו אליו ורבות מתוך הפעלת כח וכפייה.

מפחיד זה מקום שאליו אנחנו מעדיפים שלא ללכת באופן התנדבותי, אבל זה המקום שאליו אנחנו מגיעים פעמים רבות כל כך גם בלי שנחשוב שבחרנו ללכת אליו

מקורות של הפחד של המפוחד משגשגים ומסתמכים על כמה דברים:

  • על זיכרונות עבר גלויים או סמויים, שלא מילאו את כל תפקידם ולכן ממשיכים להטריד. הם עושים זאת כל עוד לא נהיה מודעים אליהם וכל עוד לכן לא נעשה דבר בעניינם.
  • על מישהו או משהו מחוצה לנו שמייצרים לנו קרקע מוכרת ומאד פורייה ושמה פחד. הם מפחידים אותנו ולנו קל לפחוד מהם בעיקר כי אנחנו רגילים.
  • על זה שאנחנו מוכנים לדעת רק את מה שאנחנו כבר יודעים, כי ככה אנחנו מרגישים בטוחים ומוגנים לדעתנו.
  • על זה שפחד הוא מנטור דגול בלבוש לא משהו אם לומר בעדינות, ואז לא משתמשים הייטב בשרותיו הרחבים.

 

המפוחד, מפעמת בו אש החידלון השורפת ולכן שוקל את צעדיו בהתאם לידיעתו זו.

 

מסקרן מצידו הוא טיפוס מאד פתוח לרעיונות חדשים. הוא אפילו מתוך סקרנותו כי רבה, ישכח את עצמו ואת הפחדים שהוטבעו בו עוד מילדות, וילך ויעשה מה שיקראו לו אחרים- מעשי שטות, כמו להיכנס לטריטוריות לא מוכרות או כאלה שיגידו עליהן שאינן מתאימות לו.

מסקרן מלמד אותנו על איכויות שיש לנו, על רצון לגלות עוד, ללמוד עוד, לחוות עוד. על תאים אפורים שמבקשים להתמלא במידע ולאפשר לנו תחושות של סיפוק והנאה, של אושר ורוגע. מסקרן מספר את סיפורו של החוקר הפרטי שהוא אנחנו. זה ששולח לו זרועות לתחומי ענין חדשים, כיוונים חדשים בחיים, דרך אחרת למצוא שלווה, אופני ריפוי שונים וכל דבר אחר בכל נושא בעצם. יש כאלה שעושים זאת בהססנות וביישנות אולי ממעוט בתרגול של חיים עם סקרנות, ויש כאלה שהולכים ומתעמקים עם סקרנותם בנחישות וללא פשרות. שניהם עושים את זה. הם מסתקרנים והולכים לראות מה יש שם בסקרנות הזאת שיכול להועיל להם.

מסקרן מלמד אותנו על איכויות שיש לנו, על רצון לגלות עוד, ללמוד עוד, לחוות עוד. על תאים אפורים שמבקשים להתמלא במידע ולאפשר לנו תחושות של סיפוק והנאה, של אושר ורוגע

יש מצבים בהם מסקרן מלמד אותנו על חטטן שהסקרנות הובילה אותו באף למחוזות לא לו. מסקרן ששייך לסוג הזה מוביל אותנו, אם לא שמים לב, לרכילות והתערבות בענייני של אחרים מתוך שפיטה, האשמות והתנשאות.

הסקרן, מפעמת בו אש הגילוי והלמידה והוא יכול ללמוד לדעת לעשות זאת בבטחה.

 

במסגרת העשייה שלי אני נחשפת ללא מעט אנשים.

השיח הוא כזה שאחד מהצמד סקרן-מפוחד מוצגים בפני (תלוי מי ‘השליט’).

כך שאו שהסקרן מדבר קודם או שהמפוחד מתחיל.

כשהסקרן מדבר אני פוגשת את ההוליסטיות מגיחה מבין סדקים של מכאובים
ושל חיים ואור שבוקע.

כשהמפוחד מקבל רשות דיבור ראשון, אז זה בכלל לא משנה מה הוא אומר כי הוא מאד כוחני. ויש לו יכולות-על על הדובר.

קל יותר להתענג על מטעמי הרוחניות כשהסקרן מגיח ראשון,
אבל המפוחד תמיד תמיד יכול גם.