האתר בתהליך שדרוג

סיבה ותוצאה

אתם בטח מכירים את ההוא שחטף התקף-לב ממש באמצע החיים וזהו. גמר. ככה השאיר הכל לא סגור ופשוט התפוגג. הוא מאלה שבטחו בעצמם ובגופם. הוא מאלה שיומם היה מלא בעבודה ועזרה לאחרים.


אתם בטח מכירים את ההוא שחטף התקף-לב ממש באמצע החיים וזהו. גמר. ככה השאיר הכל לא סגור ופשוט התפוגג. הוא מאלה שבטחו בעצמם ובגופם. הוא מאלה שיומם היה מלא בעבודה ועזרה לאחרים.

בעקבות התקף-הלב שלו קרו כל מיני דברים.

  • חברים שלו מכל תחומי-החיים מצאו את עצמם עורכים בדיקות לאיתור פוטנציאל דומה שיתכן וקיים בהם.
  • המשפחה שלו התחילה ‘לעשות סדר’ בענייניה הכספיים, אחרי שרק הוא ידע מה קורה בתחום הפיננסי.
  • 2 מקרים של ‘ברוגז’ במשפחה עלו על גל הרגשות והגיעו לכדי פיוס מרטיט לבבות.
  • אשתו החליטה לשנות כיוון בחיים, ממורה במערכת החינוך למטפלת בתחום האנרגיות, שֶׁלְּשָׁם ערגה שנים.
  • הוריו מצאו שפה משותפת לאחר שנות פירוד רבות.

 

התקף לב קיצוני ופטירה ויום מלא בעבודה ועזרה לאחרים, מה מהם סיבה ומה תוצאה?

בנוסף, אם נסתכל על השתלשלות העניינים שלאחר פטירתו בדוגמא שנתתי, נוכל לראות שגם שם עולה השאלה הזו. מה סיבה ומה תוצאה? קל להבחין שפטירתו הייתה סיבה לתוצאות רבות, בעוד שהיא עצמה הייתה תוצאה שנגרמה מסיבות אחרות.  

בלבול בין סיבה לתוצאה מעניקים לנו אפשרות ללמידה עמוקה על ידי תשומת לב.

כשמשהו הוא רק תוצאה זהו סיומו של דבר. מוצר קצה. אפשר כמובן להסיק מסקנות ולשנות בעתיד לפיהן, אך הן מרחב צר ביחס לאחד גדול שנפתח כשתוצאה היא גם סיבה.

בלבול בין סיבה לתוצאה מעניקים לנו אפשרות ללמידה עמוקה על ידי תשומת לב.

 

כשסיטואציה בחיים היא סיבה, יש לה יכולות להביא ברכה. מתאפשר לנו גילוי של דבר שמייצר מצבים דורשי שינוי. מאותו הרגע יש ביכולתנו לכוון אחרת את סיבת התקיימות הסיטואציה ולכן לקבל תוצאה שונה ורצויה בהמשך במצבים דומים.

הדוגמא בה השתמשתי קיצונית מאחר ומדובר בסיומם של חיים בגוף, אך אם נוכל להתייחס למצבים משמעותיים שקורים לנו בצורה כזו נגלה מידע חשוב לשינוי ושיפור.

תחת כל תוצאה יש סיבה, שהיא בעצם תוצאה של סיבה שקדמה לה…

דמיינו משפך עצום בגודלו. קונוס אדיר ממדים בעל 2 פתחים. אחד רחב שהכל יכול להיכנס בו ואחד צר ביותר בקצהו השני שרק זרזיף יכול לעבור דרכו הלאה. 

כאשר יוצקים אל תוך משפך משהו זה קורה מהפתח הרחב העליון שלו ומה שהיה רחב נשפך על הדפנות החלקות והופך להיות צר יותר ויותר עד אשר בקצה השני של המשפך הוא הופך לזרם דקיק. כל ניסיון לעשות את המהלך במהופך ייצר לא רק תסכול, אלא גם לא יממש את מטרת המשפך שהיא ייצור זרם ממוקד שעובר אל תוך מֵיכָל שהגישה אליו צרה יותר.

בואו נעביר דרך המשפך את הדבר שנראה שהוא תוצאה. כשהקוטר מתחיל להיות צר יותר עולה הסיבה לתוצאה, שהיא רובד עמוק יותר של קשב לעצמנו. וגם לתוצאה הזו יש סיבה אך אחרת ועמוקה יותר, שהופכת במורד המשפך לתוצאה של סיבה עמוקה עוד יותר שיצרה אותה, וחוזר חלילה עד אשר מגיעים לפתח התחתון והצר של המשפך. שם יושבת הסיבה היסודית, המקור הבסיסי שהביא לכל שרשרת התוצאות והסיבות איתן ירדנו במורד המשפך.

כשמוצאים סיבה למשהו יש יכולת לשנותו ואף לרפא אותו.

בואו נמשיך עוד קצת עם דימוי המשפך הזה.

כשאנחנו נמצאים בתהליכי צמיחה והתפתחות- אנחנו בשינוי. לפעמים השינוי נובע בקלות ובהתמדה ולפעמים הוא בעליות וירידות, אך השינוי קורה.

מה שמקסים ביותר במשפך הוא שהוא נועד למזיגה למֵיכָל שפתחו צר יותר, כאמור. ובמונחים של בדיקת סיבות ותוצאות זה אומר לנו, שכדי למזוג לתוכו משהו עלינו לרצות לעשות זאת. להרים מיכל ולמזוג למשפך. זאת אומרת להסכים לדעת מהן הסיבות או הסיבה למהלך שלם שנוצר.

משם מה שנמזג מתוך המשפך ימצא את עצמו במֵיכָל שונה. משהו הותמר והשתנה וכעת מתאים את עצמו למֵיכָל החדש שלו, שגם הוא אנחנו, אבל אנחנו אחר במשהו, אנחנו שהחכמנו קצת יותר ובעלי יכולות גבוהות יותר.

כשאנחנו נמצאים בתהליכי צמיחה והתפתחות- אנחנו בשינוי. לפעמים השינוי נובע בקלות ובהתמדה ולפעמים הוא בעליות וירידות, אך השינוי קורה. נדע זאת אם נפנה תשומת לב לפרטים ואז נוכל להבחין שאכן דברים עוברים שינוי. כך למשל התנהלות שונה מול אדם שמפעיל אותנו ומביא אותנו לעצבות, או רעיון חדש שנולד בטבעיות וללא כל קושי וכו’.

אז אנחנו בעצם נולדים בכל יום מחדש, ואפילו בכל רגע מחדש ונוצקים אל מֵיכָלִים משתנים דרך פיות של משפכים…

 

אותו אדם שנפטר בדוגמא, לא יוכל כבר לבצע את תהליך המעבר ממֵיכָל למֵיכָל כאן, אך כל סובביו בהחלט יכולים ובדוגמא אכן עשו זאת.

אם אפילו רק בכך הסתכמה המורשת שהשאיר אחריו. דיינו.