האתר בתהליך שדרוג

הקובע המקבע

מהו המשפט הנפוץ מכולם אותו שמעתם מאז תחילת 2020? משפט שהיה מקובל וידוע גם לפני כן, אבל הפך להיות משאת נפש של רבים.
unnamed

המשפט מגיע בכל מיני וריאציות, אבל בסיסו נשאר יציב ואיתן בעודו אוחז בצמד מילים.
זה הגיע כשאלה- מתי נחזור לשגרה?
או- אני מחכה כבר לחזור לשגרה.
החזרה לשגרה תסדר הכל.
ועוד ועוד.

אתם קוראים את המשפטים הללו, ובלי צורך ביותר מידי מחשבה, נזכרים או מייצרים את הגרסה שלכם לצמד הזה: חזרה לשגרה.
זה הדבר לו ערגו ועורגים המוני המונים בכל העולם כולו.
מהי שגרה שיצרה בקלות רבה קהל מאמינים גדול כל כך שהולך בעקבותיה?
בניסוח המילוני שלה היא נוהג קבוע, דרך פעולה מקובלת וגם התנהגות או התרחשות החוזרות על עצמן בדרך וזמן קבועים.

הקובע המקבע

קל לנו לדעת בדיוק על מה מדובר, כי הלא כולנו התנסנו בשגרות רבות כל כך. השגרה של הקימה בבוקר או השגרה של המסלול לעבודה, שגרת התזונה או הפעילות הגופנית שלנו, שגרת התחזוקה הרגשית שלנו או שגרת מפגש עם אדם כזה או אחר. שגרות שזורות בחיינו ושלובות בהם בחוזקה רבה.

אנחנו כבני אדם חווים לרוב רגיעה כאשר מתקיימת חזרתיות. המקצב החזרתי הוא המייצר הרגעה. כך עובד המח שלנו, על פי מחקרים המדע. חזרתיות מייצרת עבורנו את היכולת לצפות את העתיד ולדעת שגם הוא יהיה באותו המקצב, התדר, העוצמה וכו’. זאת אומרת, ששגרה עוזרת לנו להיות חוזי עתידות ונביאים בשערי עירנו. היא מכתיבה מקצב שחוזר על עצמו שמרגיע אותנו, או לפחות כך אנחנו מניחים.

המקצב החזרתי הוא המייצר הרגעה.

אבל מה קורה כשהשגרה מופרת בין אם בחרנו בעצמנו לשנותה ובין אם לא? שגרת תלותנו בשגרה תוקפת את מחשבותינו ולכן את התנהלויותינו. האמונה ששגרה היא מקום של שקט ושלווה, של רוגע וביטחון נכונה בחלקה ולפרקי זמן שאינם ארוכים.
אני מעלה כאן את עובדת היותה של שגרה סוג של אשלייה.

האם החזרה לשגרה הביאה את כל מה שלכאורה היה מובטח בתוכה ליותר מאשר פרק זמן קצר? הבטחות השגרה לשקט ושלווה, לרוגע וביטחון- האם הן נשארו אתכם לאורך זמן? ויתכן שהשאלה היא האם אכן השגרה קיימה את הבטחתה בכלל עם מה שקרוי החזרה אליה?

כאשר אנחנו צריכים משהו הדבר מייצר קיבעון. אנחנו מקובעים על השגתו בכל מחיר ללא קשר לרלוונטיות שלו, למצב שלנו ולמצב חיינו והאם הוא אכן מחזיק עבורנו את הדבר המיוחל.

כאן יושבת לה אפשרות לערוך מהפך והוא יכול להתרחש כאשר צורך מוחלף ברצון. לא ברמת החלפת המילים, אלא ברמת הסכמת הלב והליכה אל עבר שחרור צורך במשהו אל עבר רצון בו. דבר כזה מאפשר לנו לעבור ממקובעות שבמהות השגרה לגמישות.

מהפך יכול להתרחש כאשר צורך מוחלף ברצון.

כאשר עוסקים בשמירה מבחינה ביטחונית על מישהו שהוא אדם ידוע ואישיות חשובה, אחד הכללים החשובים הוא שבירת שגרה. שבירת שגרה לשם ביטחון והמשך חייו של גוף על ידי התנהלות בלתי צפויה שמבקשת תשומת לב ולא אחת אוטומאטית.
שגרה מאלפת אותנו ומייצרת לנו אוטומטים שממשיכים לפעול גם כשאינם משרתים את מטרתם יותר.

אלו האוטומטים שהוטמעו בנו מהתנסות חזרתית ומפעילים אותנו בסופו של דבר מבלי ששמנו לב ומפנים לנו לכאורה זמן לדברים אחרים. זה כמו הפניה ימינה שבצעתם גם כשקיימת האפשרות להגיע לאותו המקום באותו הזמן גם בעזרת פניה שמאלה. נוף אחר ותירגול המח שלנו לגמישות מחכים בפניה שמאלה. או כמו הכנת הקפה ‘על עיוור’ שמונעת מאתנו את ההתענגות על האפשרות המופלאה הזו הגלומה ב’כולה’ כוס קפה.

שגרה מאלפת אותנו ומייצרת לנו אוטומטים שממשיכים לפעול גם כשאינם משרתים את מטרתם יותר.

כשאנחנו מתנהלים מתוך שגרה קשה לנו לקבל שינויים ולעשות אותם ברוגע.
הזמנים שבהם אנחנו חיים מאז תחילת 2020 הם זמני שינוי. שגרה אינה תורמת לנו דייה כמו בעבר. היא אשליית ביטול אי הידיעה של מה טומן בחובו עבורנו העתיד. היא בעלת היכולת לסמא את עיננו מלראות אפשרויות חדשות שמביאות בחיקן אושר ושמחה, סיפוק ושלווה שנדרשים כיום יותר מתמיד.

ככל שנהיה גמישים יותר כך הפנים שלנו יחבור ברכות ויכולת גבוהה יותר עם כל מה שמתרחש לו שם מחוצה לנו ונחווה יותר הרמוניה בחיבור הזה.

unnamed

אפשר להגיע לשינוי שכזה מהחוץ פנימה למשל, עם בדיקת גמישות הגוף שלנו ולחתור אל עבר הגמשתו המדויקת והנכונה לנו אפילו בעזרת תרגילי מתיחות מידי בוקר (כשכמובן כדאי לבדוק מהם התרגילים הנכונים עבורכם עם אדם שמבין בנושא) ואפשר לעבוד מהפנים החוצה. הנה הצעה כיצד ניתן להתחיל לעשות זאת.

ככל שנהיה גמישים יותר כך הפנים שלנו יחבור ברכות ויכולת גבוהה יותר עם כל מה שמתרחש לו שם מחוצה לנו ונחווה יותר הרמוניה בחיבור הזה.

הקריסטל הקרוי כלציט calcite מגיע בעזרת הטבע בצבעים רבים. לעולם הקריסטלים יש יכולות שינוי, שיפור, התמרה וריפוי. יש הטוענים שהם מאמינים בכך ויש שלא. התנסות היא תמיד לבחירה. המרחב שעבודה עם קריסטלים יכול לייצר הוא מרתק ביופיו ומעצים בחוויתו.

זו רשימה חלקית ביותר של תכונות הכלציט לפי צבעיה. עבודה עם אחת מהן בעלת יכולת להניע מקובעות ששגרה מגלמת בתוכה לגמישות שמאפשרת צמיחה והתפתחות נוחים יותר ויותר.

אדומה

מתמירה את צורת החשיבה שלנו על הגוף הפיזי, חיים על האדמה, כסף וביטחון.

כתומה

מעודדת ספונטאניות ופתיחות לחשיבה חדשה, מה שהיה נכון לאתמול הוא לא בהכרח נכון להיום.

אופטית זהובה

עוזרת למצוא את קו האמצע במצבים של דואליות. כאשר אנו מתלבטים בין  שני דברים ולא יודעים במה לבחור.

ירוקה

עוזרת להרחיב ולהגמיש את גבולות המחשבה.

ורודה אטומה

 עוזרת להפתח ריגשית לחיבור בין אהבה חיצונית לפנימית.

כחולה

 עוזרת בהפנמת ידע חדש וביישומו לצורות חשיבה גבוהות יותר כדי ליצור בחיינו אינסוף אפשרויות של צמיחה.

לבנה שקופה

עוזרת לקבלת מידע מהעצמי הגבוהה.

מקומות בהם מוכרים קריסטלים שכאלה ידעו לכוון אתכם מה נכון לכם לעשות עם הכלציט שתבחרו. אולי זו אחת ואולי יותר ותהיו בעלי קשת גווני כלציט כדי להאיר בכם את היכולות להרגיש את החיים שלא רק דרך עיני השגרה הקובעת והמקבעת.