האתר בתהליך שדרוג

מה זה שיעור רוחני?

מה שהופך שיעורים רוחניים לנחלת הכלל הוא עצם היותנו רוחניים. יתכן ותרימו גבה, אך לא רק מי שמצהיר שהוא רוחני מתקיים בתוך הרוחניות. רוחניות גם היא נחלת הכלל בשל קיומו של רכיב אנרגטי נשמתי בכולנו, ממש כשם שלכולנו יש גם גוף במסגרת מה שקרוי ‘אנושות’.

Photo by Maria Osta on Unsplash

כיום אנחנו שומעים רבות שיש לנו שיעורים ללמוד, שבאנו לעשות תיקון.
בעבר מושגים מסוג זה היו פחות חשופים ומוכרים ושויכו לאוכלוסיות מסוימות ביותר כקבוצות שהוגדרו כרוחניות ובהקשרים של דת. יש בכך הקלה לדעת, שהיום המידע החשוב שיכול לתרום לשמחת החיים שלנו להתעצם, השיעורים שלנו, נוכח גם בשיח יומיומי ולא רק בחוגים מסוימים תוך כדי פעילות מסוימת.

יש כאן רמז גלוי, שאם זה מוכר יותר אז זה עבור כולם.
אמנם, זה היה עבור כולם תמיד, אך האנושות לא בהכרח חייתה את חייה כדי להשיג את הלימוד ששיעורים מציעים ומגישים לנו בסבלנות אין-קץ.

אין אנשים נבחרים שלהם יש שיעורים, ואחרים שבהשוואה נמצאו בלתי ראויים לקבל את שיעוריהם. כך ששיעורים רוחניים הם לשימוש ההמונים ללא יוצא מהכלל, הם של כולנו.

מה שהופך שיעורים רוחניים לנחלת הכלל הוא עצם היותנו רוחניים.
יתכן ותרימו גבה, אך לא רק מי שמצהיר שהוא רוחני מתקיים בתוך הרוחניות. רוחניות גם היא נחלת הכלל בשל קיומו של רכיב אנרגטי נשמתי בכולנו, ממש כשם שלכולנו יש גם גוף במסגרת מה שקרוי ‘אנושות’.
מעמיקים ישמעו שלא רק שיש לנו שיעורים ללמוד, אלא שבאנו לכאן לחיים על פני האדמה בדיוק לשם כך. למידתם של שיעורים הוא מקום של סיפוק ומסוגלות, של שגשוג ואושר.

למידתם משרה עלינו שלווה ומשכינה בתוכנו שלום.
למידתם מאפשרת לנו לחוש אהבה נקייה.

נולדנו עם היכולת לבצע את שיעורינו ולעבור אותם בהצלחה רבה.
אחרת לא היו אילו שיעורינו. קל להבין זאת כשנראה שלמישהו אחר נראה שיש שיעורים שונים.
איזו בשורה מרגיעה ומשמחת. יש שיעורים שהתנסותם אישית ופרטית ויש שיעורים שהם קבוצתיים ואחרים גלובליים.

אין אנשים נבחרים שלהם יש שיעורים, ואחרים שבהשוואה נמצאו בלתי ראויים לקבל את שיעוריהם. כך ששיעורים רוחניים הם לשימוש ההמונים ללא יוצא מהכלל, הם של כולנו

קורס תקשור

התנסות גלובלית היא למשל זו של מלחמת העולם השנייה.
הזמן שקדם לה ומה שהיה אחריה. אפילו אם לא חיינו בתקופה הזו יש לה עדיין השפעות מרחיקות לכת על החיים בעולם. שיעור לכל האנושות. בתוך שיעור כזה קיימים תתי שיעורים. שיעורים קבוצתיים שיש ליפנים כשאחד מהם הוא הישרדות, ליהודים להם אחד הוא קבלת האחר והשונה וכן הלאה.

בתוך השיעורים קבוצתיים נוכחים תמיד שיעורינו הפרטיים.
אין דרך להפריד אותנו מקיום דרך מערכות יחסים ולכן כל שיעור שנלמד או נסרב ללמוד ישפיע , בראש ובראשונה, עלינו ומשם יתרחב אנרגטית לאילו שיש לנו מערכות יחסים איתם ומשם הלאה לתודעות האנושות כולה.

כך שגם הקטן בשיעורים שמגיע לפתחנו, הוא משמעותי ורחב הרבה מעבר למה שאנחנו נוטים לחשוב.

הדרך שלנו ללמוד שיעורים תהיה תלויה תמיד ברצוננו והסכמתנו. שיעורים לא כופים את למידתם עלינו, הם כן יביאו אלינו התנסויות שיאפשרו לנו להחליט לזוז. לנוע ולשנות, לצמוח ולגמוע עוד מרחק במסע החיים בנתיב האישי שלנו.

יש מי ששיעוריו חוזרים ונישנים והוא אינו רואה זאת וחוזר על אותה התנהלות שאינה יעילה שוב ושוב.

כמה עוצמה יש בידיעה שאם שיעור הגיע לפתחי, סימן שאצלי נמצא האיבזור הנכון כדי לעשותו ולחצותו ויותר מכך- הידיעה שבעודי עושה זאת אני חווה את הרשימה שהזכרתי קודם: סיפוק, מסוגלות, שגשוג, אושר, שלווה ושלום ומעל לכל אהבה ללא תנאי.

החיים עצמם הם בית ספר אחד גדול ומתמשך. כיתות אינספור, בנושאים הכי מגוונים שיש, עם מורים מתחלפים תמידית ותלמידים שיש להסתגל אליהם. אין סיום ללמידה בהם.

או שמא יש?

זה שאינו מסכים ללמוד בבית הספר ‘חיים’ מוצא עצמו לא רק שעומד במקום, אלא נסוג אחורה.

אנחנו טיפוסים ששואפים כמעט תמיד ליותר ממה שיש לנו. הגענו למטרה שהצבנו לעצמנו ומימשנו אותה? מעט אחר כך נגלה שאנחנו רוצים משהו אחר, נוסף ושונה שאינו נמצא עדיין באמתחתנו.

איך היה עבורך להיות בבית ספר? להיות תלמיד? להיות חלק ממערכת מובנית?
שגשגת והצלחת? או נכשלת ותוסכלת? ואולי היית במשתרכים שעוברים את זה איכשהו?

מה שיכול היה ללמד אותנו ולא נכנסנו לשיעור כדי ללמוד אותו, יחכה בסבלנות ובהתמדה להזדמנות הלמידה הבאה שלנו.האם אנחנו רוצים להמתין כדי לקבל פיסות נוספות של אהבה?

התלמידים שהיינו מספרים לנו רבות על הסטודנטיאליות שלנו בבית ספר ‘חיים’. הם אילו שמביאים אותנו לתפישת העולם שלנו לגבי מה בית ספר בכלל והחיים בפרט מביאים איתם בכל מה שנוגע לשיעורים ולמידה.

וחיים, יודעים לעשות זאת הייטב. הם מביאים לנו תמידית חידושים, אתגרים, הצלחות, טעויות וכשלונות. אם להודות על האמת, החיים מבצעים את מה שהם יודעים לעשות. להיות הם עצמם.

עד כמה אנחנו מסכימים לקחת חלק במשחק העצום הזה שפעמים רבות כל כך אינו מובן לנו, נתון לשיקולנו ולבחירתנו. השיעורים אותם באנו ללמוד יבואו לידי ביטוי בתחומים רבים בחיינו כדי שנוכל להבחין בהם בקלות.

לדוגמא, יש מי שנוהג לדחות דברים לדקה ה-90. זה יהיה נכון להתארגנות בטרם יציאה מהבית ואז לשכוח דברים, כמו גם ללבצע מטלה בעבודה או בלימודים ברגע האחרון ללא תוספות שהיו יכולות להביא את התוצר לרמה גבוהה יותר.

מה שיכול היה ללמד אותנו ולא נכנסנו לשיעור כדי ללמוד אותו, יחכה בסבלנות ובהתמדה להזדמנות הלמידה הבאה שלנו.

האם אנחנו רוצים להמתין כדי לקבל פיסות נוספות של אהבה?

שיעורים, הם לא חובה.
שיעורים הם בחירה.
תמיד אפשר להבריז לשיעור…